icolorex-cs.technoluxpro.com/BarvyBarvy pro malování

Jak naučit dítě používat k kreslení prstové barvy

Finger barvy jsou vynikajícím nástrojem pro kreativitu dětí, který osloví každé dítě. Tyto barvy se prodávají ve většině obchodů s dětským zbožím, ale můžete si je sami vyrobit.

Existuje mnoho technik kreslení, ačkoli většina dětí dává přednost použití vlastní fantazie. Všechna barvení prstů by měla mít ideální složení bez škodlivých složek, protože děti je mohou dokonce ochutnat.

Dítě kreslí malbami na prsty

na obsah ↑

Výhody barev na prstech

Kreslení malířskými barvami má mnoho výhod. Používání materiálu od útlého věku (až do roku nebo později) pomáhá zajistit harmonický vývoj dítěte. Kresba pro děti je fascinující proces, jehož prostřednictvím se učí svět, a to pomocí vizuálního vnímání a hmatových (smyslových) pocitů.

Hlavní výhodou používání barev na prstech je jejich úplná bezpečnost pro tělo dítěte. Dítě se dotýká materiálu rukama, může s ním potřít obličej i tělo, takže složení pigmentů by mělo být neškodné.

Další výhody metody:

 • barvy jsou rychle omývány vodou, nezanechávejte skvrny, které rodič bude muset otřít;
 • barvy netečou, ale leží krásně na povrchu, umožňují vytvářet originální kresby;
 • barvy můžete použít na širokou škálu materiálů: obrázky vypadají skvěle na papíře, kartonu, skle, plastu, tkanině, dlaždicích, keramice a dokonce i na vašem vlastním těle;
 • není potřeba žádné drahé tažné zařízení - dítě potřebuje pouze minimální sadu;
 • pro děti od 1 roku nebo trochu mladší držet tužky, fixy jsou velmi obtížné a všichni budou kreslit prstem, dlaní;
 • pro starší děti bude zajímavé fotografovat s takovými barvami - i ten, kdo neví, jak kreslit vůbec, se ve hře může snadno naučit.

Pomocí prstů barvy můžete vštípit své dítě kresba dovednosti

Proč většina psychologů doporučuje třídy s barvami prstového typu, jaký prospěšný účinek mají na dítě? Některé táty a matky si mylně myslí, že děti v prvním roce života nic nerozumí, takže kresba nebude mít smysl.

Pro dítě je použití tónování prstů účelem získání potěšení, učení nového, neznámého. Během procesu se v nervovém systému vytvoří nová nervová spojení, takže se dítě začne rychleji rozvíjet.

Užitečné vlastnosti barev:

 • rozvoj jemných motorických dovedností;
 • zrychlení tvorby nervového systému;
 • stimulace motorických a myšlenkových center;
 • zlepšení duševního zdraví, snížení rizika psychických problémů v budoucnosti;
 • zarovnání emočního pozadí.

Rozvoj jemných pohybových dovedností u dítěte s malbami na prsty

Kresba pomáhá ujistit dítě, pokud je příliš nadměrné, a použití jasných barev aktivuje děti, které jsou od narození příliš klidné a flegmatické. Pravidelné lekce kresby přinášejí ještě větší výhody a projevují se ve vývoji dítěte jako osoby:

 1. Umělecký vkus.Pokud se svým dítětem věnujete tvořivosti již od útlého věku, dítě lépe porozumí světu kolem sebe svými barvami, bude moci „přenést“ to, co viděl na papíře.
 2. Vnímání květin. Pomocí prstů se dítě naučí kombinovat barvy, získávat různé odstíny a vidět jejich rozmanitost. Takové děti obvykle z druhého nebo třetího roku života již znají všechny barvy.
na obsah ↑

Věk použití barev

V jakém věku lze použít barvy na prsty? Pokud je na barvách uvedeno, že materiál není určen pro děti do tří let, dítě by je nemělo koupit: prostředek obsahuje složky, které jsou nežádoucí k požití.

Výrobci často přidávají do barev prstů hořké látky, protože se jedná o nepotravinářský výrobek, není možné ho konzumovat ve velkém množství. Všechny barvy pro děti do 3 let mohou být použity bez omezení věku. Hlavní věc je, že rodiče mohou zajistit kontrolu nad procesem kreslení a neztratit z dohledu dítě.

Nejlepší je počkat, až bude dítě moci sedět samo a projeví aktivní zájem o kreslení. Obvykle se to stane za 9 - 10 měsíců, i když některé děti už mohou cvičit kreslení prsty svými prsty po dobu půl roku. Výrobci uvádějí věk jednoho roku podle doporučení pro použití těchto produktů, a to na základě rozumných omezení a skutečných koníčků většiny dětí.

Doporučuje se začít s barvami prstů od 3 let

na obsah ↑

Druhy a složení barev

Dobré barvy, které může dítě používat doma, se skládají z velmi jednoduchých přísad: voda, pojiva k vytvoření silné základny, pigmenty. Hmota zůstává vždy hustá, ale není pevná, pokud ji neopustíte bez víka. Pro snadné odstranění barvy z povrchu lze do ní přidat šťávu, rostlinné extrakty, například aloe šťávu. Na krabici by mělo být uvedeno, že tyto barvy jsou určeny pro kreslení prsty (k tomuto účelu není vhodná jednoduchá kvaš).

Hlavní typy:

 • gel - obsahují speciální látky zadržující vlhkost, mají průhlednou strukturu, nevysušují pokožku, mohou je používat nejmladší děti;
 • smyslové - obrázek bude po vyschnutí drsný, protože do materiálu jsou přidány speciální komponenty;
 • zářivka - po vysušení zabarví tma ve tmě, což dále rozvíjí představivost dítěte.

Gel gel barvy

Finger produkty pro drobky se obvykle prodávají v malých sadách - od 4 barev (červená, žlutá, modrá, bílá). Takové sady jsou vhodné pro nejmenší děti, pro starší děti se doporučuje zakoupit větší sadu (12 tónů) s připevněnými špejlemi, šablonami a dalšími zařízeními. S jejich pomocí můžete obrázky barvit s velkým zájmem.

Nejslavnější výrobci barev prstů:

 1. Jovi. Španělská značka, která vyrábí vysoce kvalitní barvy, které se prodávají po celém světě. Barvy jsou světlé, cena je mírná.
 2. Djeco. Vytvořeno ve Francii, vhodné pro děti do jednoho roku. Mnoho sad obsahuje plastové šablony, které se připevňují k víčkům sklenic. Dokonce i dřevěné hračky, krabice mohou být natřeny těmito barvami.
 3. Crayola. Americké výrobky, bezpečné, velmi jasné. Barvy se snadno omyjí, mají nejvyšší kvalitu. Méně je vyšší cena.
 4. Ses. Holandské barvy pro alergiky. Neobsahují jednu složku, která může u dětí vyvolat alergické reakce.

Finger Paints Crayola

Mezi ruskými výrobci se ukázalo, že Kalyaka-Malyaka, Luch, Orange Elephant, Tsvetik, Molly, Trolls jsou docela dobré.

na obsah ↑

Malování prstem - organizace procesu

Jak kreslit malbami prstů a udržovat místnost čistou? Je lepší zvolit jedno místo pro třídy tak, aby si na něj dítě zvyklo a nepřekračovalo hranice. Stůl se vejde dobře, roh na podlaze. Koberce, chodníky musí být odstraněny nebo pokryty olejem. Měli byste chránit pohovku, postel, další nábytek, který je poblíž.

Poprvé je lepší čerpat z bílého papíru - listy A3, Whatman a A4 by měly být opuštěny kvůli své malé velikosti. Oblečení by mělo být volné, ale snadno omyvatelné.Můžete dokonce začít proces pouze v kalhotkách, plenkách a potom umýt dítě v koupelně. Starší děti by měly do tříd dát speciální zástěru.

Jak zředit barvu v případě potřeby? Pro tento účel je vhodná obyčejná voda, která musí být připravena pro třídy.

na obsah ↑

Školení dětí

V první lekci je důležité ukázat dítěti, k čemu jsou barvy. Musíte si namočit prst do barvy, nakreslit jej přes papír - aby dítě pochopilo, že kresba je zajímavá a bezpečná. Když má dítě zájem, musíte si vzít prst a opakovat manipulaci. Poté, co stojí za to dát iniciativu do svých rukou: dítě si sám vybere ten správný tón a nakreslí papír. Rodiče mohou kontrolovat práci a často volat barvy - tak si dítě rychle pamatuje.

Obrázek můžete nakreslit po několika hodinách. Nejprve maminka nebo táta ukáže dítěti, jak to udělat, a zvolí nejjednodušší možnost (například slunce). Děti kreslí dobře trávu, sníh, déšť, mraky. Kreslením duhy můžete poznat všechny barvy najednou.

Jak stárnete, můžete použít různé techniky kreslení:

 1. Otisky rukou. Je nutné ponořit dlaň do barvy, aplikovat ji na papír a vytisknout. Dále můžete z těchto výtisků vytvořit květinu, nakreslit čáru se zelenou barvou a vytvořit otisky rukou ve formě listů.
 2. Otisky nohou. Po rozmazání nohou dítěte odstíny prstů můžete získat originální výtisky. V budoucnu vám pomohou zjistit, jak rychle roste drobeček.
 3. Houba, houba. Běžná houba absorbuje barvu velmi dobře, snadno se vymrští, takže ji lze použít v kreativitě.
 4. Dojmy, šablony. Zahrnuto v sadě dalších zařízení také pomáhá vytvářet různé formy, obrázky. V prodeji jsou často známky, válce, celé obrazovky.
 5. Passepartout. Po malování obrázku se na něj vloží hotové aplikace barevného papíru. Můžete například vytvořit kresbu trávy a květin a vedle nich umístit dvě dospělé postavy a třetí - děti.
 6. Míchací tóny. Dokonce i čtyři barvy v sadě jsou dostatečné k tomu, aby vytvořily různé nové odstíny, a technika kombinování barev by měla být rozhodně ukázána dítěti. Místo palety můžete přímo použít drobky.
 7. Omalovánky. Pomocí tónování prstů můžete malovat kostky, vzory - to bude zajímavé pro děti i dospělé.

Kreslení malířskými barvami podle vzorů

Po nakreslení je třeba obrázek vysušit. Může být zavěšeno na zdi - ať je dítě na tuto práci pyšné.

na obsah ↑

DIY barvy

Finger barvy se prodávají všude, ale můžete si je vyrobit sami. Existuje několik receptů, které používají pouze dostupné produkty.

Ze škrobu

Kombinujte 3 lžíce cukru, půl lžičky soli, ½ šálku škrobu, 300 ml vody. Do barvy zadejte jakékoli potravinářské barvivo nebo rozdělte hmotu na části a barvy s různými barvami. Dále musíte barvu zahřát na nízkou teplotu, dokud směs nezíská konzistenci kyselé smetany. Jako pigmenty si můžete vzít ty, které se používají k barvení vajec. Je dovoleno používat šťávy ze zeleniny a ovoce (např. Řepa), ale v tomto případě se zavádějí až po vychladnutí hmoty.

na obsah ↑

Z mouky

Míchejte 500 g mouky, 3 polévkové lžíce soli, 1 polévkovou lžíci rostlinného oleje. Dále se zavádí voda, dokud nevznikne „kyselá“ textura, po nalití do sklenic se přidávají pigmenty.

Z holicí pěny

Vytlačte trochu pěny na holení, přidejte malé množství kvaše, medu akvarel. Domácí barvy na prsty jsou připraveny. Můžete je ukládat do sklenic dětského ovoce a zeleninového pyré.

Vytváření prstů z holicí pěny

Je žádoucí, aby barvy prstů nebyly bledé - děti nemají takové barvy rádi, jsou méně zajímavé.Je lepší nezachránit při nákupu a nákupu pouze barvy nejvyšší kvality, s ohledem na skladovatelnost, nedostatek toxicity a pověst výrobce.

Přidejte komentář

Barvy

Lepidlo

Nástroje